Obrázek se nahrává...

 

 
Zavřít

Kontakt

Pondělí:-
Úterý:-
Středa:-
Čtvrtek:-
Pátek:-
Sobota:-
Neděle:-
  
Adresa:
Mobil:
E-mail:
Web:

 
VÍCE

Blecha, to je prevít


Blechy jsou drobný bezkřídlý hmyz, který se živí výhradně krví teplokrevných živočichů, tedy i člověka. Bleší samička je schopná již 24 hodin po prvním napití naklást 30-90 vajíček denně. Takováto jedna samička žije průměrně 2-3 měsíce v závislosti na podmínkách prostředí a zdroji potravy. Je tedy schopná během jednoho měsíce naklást až 1000 vajíček. Vzhledem k tomu, že vajíčka nemají lepivý povrch, neulpívají na srsti, ale odpadávají do okolního prostředí. Nejčastěji do zvířecích pelíšků, ale také do koberců, škvír a do všech míst, kam mají zvířata přístup. Během 1-2 týdnů z vajíčka vylíhne larva, která se neživí krví, ale její jídelníček je tvořen hlavně bleším trusem vyskytujícím se v prostředí. Plně vyvinuté larvy se během 2-4 týdnů zakuklí a ve stádiu kokonu je blecha velice odolná i proti antiparazitárním prostředkům. Pokud není tedy kukla mechanicky odstraněna, v každém případě se z ní vylíhne dospělec a celý cyklus začíná nanovo. Životní cyklus blechy může trvat pouhých 12 až 14 dní, ale také až 180 dní podle podmínek prostředí. V běžných domácích podmínkách cyklus obvykle trvá 3 až 6 týdnů.
Vzhledem k tomu, že blechy si své hostitele nevybírají, vaši domácí mazlíčci mohou snadno chytit blechy někde venku nebo od jiných zvířat a jakmile se tento obtížný hmyz usadí v domácnosti, je velice obtížné se ho zbavit. Kromě toho, že způsobují nepříjemné svědivé kousance, mohou svými slinami vyvolávat alergická onemocnění a také mohou přenášet řadu chorob. Nejčastěji se jedná o přenos tasemnice psí, kdy se pejsek nakazí pozřením infikované blechy. Z těchto důvodů je důležité se jich co nejdříve zbavit, dříve než dojde k výraznému zamoření okolního prostředí.
Nejdříve je třeba se vypořádat s veškerými blechami, které napadly zvíře. Existuje veliké množství přípravků působící na dospělce i larvy, ať již ve formě obojků, sprejů nebo tablet. Léčena musí být všechna zvířata, která jsou spolu v kontaktu, a to opakovaně. Dále je třeba se zaměřit na okolní prostředí. Místa, kde se váš pejsek nebo kočička nejvíce pohybují, je potřeba důkladně vyluxovat, vyčistit a případně vystříkat vhodnými antiparazitiky ve spreji. Nejedná se však pouze o pelíšek, ale o všechna místa, kam má zvíře přístup. Jen tímto způsobem se lze těchto nepříjemných parazitů zbavit v co nejkratší době.
Na našem pracovišti vám rádi poradíme, jaké přípravky zvolit, aby boj s těmito nepříjemnými parazity byl co nejúčinnější, nejrychlejší a zároveň nejšetrnější pro vaše mazlíčky.